BETEGTÁJÉKOZTATÓ: INFORMÁCIÓK A FELHASZNÁLÓ SZÁMÁRA Januvia 100 mg filmtabletta Szitagliptin
Mielőtt elkezdené szedni ezt a gyógyszert, olvassa el figyelmesen az alábbi betegtájékoztatót. - Tartsa meg a betegtájékoztatót, mert a benne szereplő információkra a későbbiekben is szüksége lehet. - További kérdéseivel forduljon orvosához vagy gyógyszerészéhez. - Ezt a gyógyszert az orvos Önnek írta fel. Ne adja át a készítményt másnak, mert számára ártalmas lehet még abban az esetben is, ha tünetei az Önéhez hasonlóak. - Ha bármely mellékhatás súlyossá válik, vagy ha a betegtájékoztatóban felsorolt mellékhatásokon kívül egyéb tünetet észlel, kérjük, értesítse orvosát vagy gyógyszerészét.
A betegtájékoztató tartalma: 1. Milyen típusú gyógyszer a Januvia és milyen betegségek esetén alkalmazható? 2. Tudnivalók a Januvia szedése előtt 3. Hogyan kell szedni a Januviát? 4. Lehetséges mellékhatások 5. Hogyan kell a Januviát tárolni? 6. További információk
1. MILYEN TÍPUSÚ GYÓGYSZER A JANUVIA ÉS MILYEN BETEGSÉGEK ESETÉN ALKALMAZHATÓ? A Januvia a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő betegek vércukorszintjének csökkentésére szolgáló, szájon át szedhető gyógyszerek közé, az úgynevezett DPP-4 gátlók (dipeptidil peptidáz-4 inhibitorok) csoportjába tartozik. A 2-es típusú cukorbetegséget “nem inzulinfüggő diabétesz mellitusz” néven is szokták említeni. A Januvia elősegíti az inzulinszint étkezés utáni emelkedését és csökkenti a szervezet által termelt cukor mennyiségét. A Januvia várhatóan nem okoz alacsony vércukorszintet, mivel alacsony vércukorszint esetén nem hat. A Januvia és a szulfonilureák csoportjába tartozó gyógyszer együttes alkalmazása esetén azonban alacsony vércukorszint (hipoglikémia) léphet fel. Orvosa azért írta fel Önnek a Januviát, hogy segítségével csökkentse az Ön vércukorszintjét, mely a 2-es típusú cukorbetegség miatt túl magas. A Januviát a cukorbetegség kezelésére már egyébként is szedett, vércukorszint-csökkentő gyógyszerekkel együtt kell alkalmazni, az előírt diéta és mozgás betartása mellett. Orvosa a Januviát olyan kiegészítő gyógyszerként írta fel Önnek, mely segíti vércukorszintjének szabályozását. Mi a 2-es típusú cukorbetegség? A 2-es típusú cukorbetegség olyan állapot, ahol a szervezet nem termel elegendő inzulint és a szervezet által termelt inzulin sem működik olyan jól, ahogyan kellene. A szervezet ezenkívül túl sok cukrot is termelhet. Amikor ez bekövetkezik, a cukor (glükóz) felhalmozódik a vérben. Ez súlyos egészségügyi problémákat okozhat, például szívbetegséget, vesebetegséget, vakságot, illetve amputációt.
2. TUDNIVALÓK A JANUVIA SZEDÉSE ELŐTT Ne szedje a Januviát - ha allergiás (túlérzékeny) a szitagliptinre vagy a Januvia egyéb összetevőjére.
A Januvia fokozott elővigyázatossággal alkalmazható Közölje orvosával, ha Önnek van vagy volt - 1-es típusú cukorbetegsége. - diabéteszes ketoacidózisa (a cukorbetegség egyik szövődménye, melyet magas vércukorszint, gyors súlycsökkenés, hányinger vagy hányás jellemez). - bármilyen vesebetegsége, illetve ha Önnek bármilyen egészségügyi problémája van vagy volt a múltban. Amennyiben vesebetegségben szenved, a Januvia esetleg nem a megfelelő gyógyszer az Ön számára. - a Januviára adott allergiás reakciója. Ha Ön szulfonilureát szed együtt a Januviával, alacsony vércukorszintet tapasztalhat. Orvosa ekkor csökkentheti a szulfonilureák csoportjába tartozó gyógyszere adagját. A kezelés ideje alatt szedett egyéb gyógyszerek A Januvia a legtöbb gyógyszerrel együtt szedhető. Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét a jelenleg vagy nemrégiben szedett egyéb gyógyszereiről, beleértve a vény nélkül kapható készítményeket és a gyógynövény készítményeket is. A Januvia egyidejű alkalmazása bizonyos ételekkel vagy italokkal A Januvia étellel, itallal vagy ezek nélkül is bevehető. Terhesség és szoptatás Azok a nők, akik terhesek vagy teherbe kívánnak esni, a Januvia szedésének megkezdése előtt keressék fel orvosukat. A Januvia terhesség idején nem alkalmazható. Nem ismeretes, hogy a Januvia kiválasztódik-e az anyatejbe. Nem szedheti a Januviát, ha szoptat, vagy úgy tervezi, hogy szoptatni fog. A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre Nem valószínű, hogy a Januvia befolyásolná a gépjárművezetői vagy gépkezelői képességeket. Gépjárművezetéskor vagy gépek kezelésekor azonban figyelembe kell venni, hogy beszámoltak szédülésről és álmosságról.
3. HOGYAN KELL SZEDNI A JANUVIÁT? A Januviát mindig az orvos által elmondottaknak megfelelően szedje. Amennyiben nem biztos az adagolást illetően, kérdezze meg orvosát vagy gyógyszerészét. A készítmény szokásos adagja - egy 100 mg-os filmtabletta - naponta egyszer - szájon át szedve. Orvosa a Januviát egyéb, vércukorszint-csökkentő gyógyszerekkel együtt fogja felírni Önnek. Vércukorszintjének folyamatos szabályozása érdekében a Januviát az orvosa által előírt ideig szedje. A diéta és a mozgás javítják a szervezet vércukor-felhasználását. Fontos, hogy a Januvia szedése mellett betartsa az orvosa által előírt diétát valamint mozgás- és testsúlycsökkentő programot. Ha az előírtnál több Januviát vett be Amennyiben az előírtnál több Januviát vett be, azonnal értesítse orvosát. 68 Ha elfelejtette bevenni a Januviát Ha elfelejtett bevenni egy adagot, pótolja, amint észreveszi. Ha csak a következő esedékes adag bevételekor veszi észre, hagyja ki az elfelejtett adagot és térjen vissza a szokásos adagoláshoz. Ne vegyen be kétszeres adag Januviát!
4. LEHETSÉGES MELLÉKHATÁSOK Mint minden gyógyszer, így a Januvia is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek. Nagyon gyakori mellékhatások (10 betegből több mint 1-nél fordulnak elő) Gyakori mellékhatások (10 betegből kevesebb mint 1-nél, de 100 betegből több mint 1-nél fordulnak elő) Nem gyakori mellékhatások (100 betegből kevesebb mint 1-nél, de 1000 betegből több mint 1-nél fordulnak elő) Néhány beteg a szitagliptin metformin mellé történő adását követően a következő mellékhatásokról számolt be: Gyakori: hányinger Nem gyakori: testsúlycsökkenés, étvágycsökkenés, hasi fájdalom, hasmenés, alacsony vércukorszint, álmosság. Néhány beteg gyomorbántalmakat észlelt, amikor a szitagliptin és metformin kombinációját együtt kezdte szedni. Néhány beteg Januvia és szulfonilurea kombinációjának szedésekor a következő mellékhatásokat észlelte: Nagyon gyakori: alacsony vércukorszint Néhány beteg Januvia és szulfonilurea valamint metformin kombinációjának szedésekor a következő mellékhatásokat észlelte: Nagyon gyakori: alacsony vércukorszint Gyakori: székrekedés Néhány beteg a Januvia és a pioglitazon szedése mellett a következő mellékhatásokról számolt be: Gyakori: alacsony vércukorszint és bélgázosság. Néhány beteg ezen felül lábdagadásról számolt be a Januvia és a pioglitazon szedésének ideje alatt. Ezen mellékhatások a szitagliptin és bármely glitazon (pl.: roziglitazon) szedése mellett megfigyelhetőek. Néhány beteg, aki a Januviát önmagában szedte, a következő mellékhatásokról számolt be: Gyakori: alacsony vércukorszint, fejfájás Nem gyakori: szédülés, székrekedés Továbbá, néhány beteg a következő mellékhatásokról számolt be a Januvia alkalmazása alatt: Gyakori: felső légúti fertőzés, orrdugulás vagy orrfolyás és torokfájás, idült ízületi gyulladás tüneteivel járó csontbetegség (oszteoartrózis), kar- vagy lábfájdalom. A forgalomba hozatalt követően a következő mellékhatásokat is jelentették (gyakoriság nem ismert): allergiás reakciók, melyek súlyosak lehetnek, beleértve a kiütéseket, csalánkiütést illetve az arc, ajkak, nyelv és torok duzzanatát, amely nehézséget okozhat a légzésben vagy nyelésben. Ha Önnél allergiás reakció lép fel, hagyja abba a Januvia szedését és azonnal értesítse kezelőorvosát. Orvosa az allergiás reakció kezelésére szolgáló gyógyszert, illetve cukorbetegsége kezelésére szolgáló más gyógyszert írhat fel Önnek. Ha bármely mellékhatás súlyossá válik, vagy ha a betegtájékoztatóban felsorolt mellékhatásokon kívül egyéb tünetet észlel, kérjük, értesítse orvosát vagy gyógyszerészét.
5. HOGYAN KELL A JANUVIÁT TÁROLNI? A gyógyszer gyermekektől elzárva tartandó! A buborékfólián és a dobozon feltüntetett lejárati idő után ne szedje a Januviát. A lejárati idő a megadott hónap utolsó napjára vonatkozik. A gyógyszer különleges tárolást nem igényel. A gyógyszereket nem szabad a szennyvízzel vagy a háztartási hulladékkal együtt megsemmisíteni. Kérdezze meg gyógyszerészét, hogy szükségtelenné vált gyógyszereit miként semmisítse meg. Ezek az intézkedések elősegítik a környezet védelmét.
6. TOVÁBBI INFORMÁCIÓK Mit tartalmaz a Januvia - A készítmény hatóanyaga a szitagliptin. Minden filmtabletta 100 mg szitagliptinnek megfelelő szitagliptin-foszfát-monohidrátot tartalmaz. - Egyéb összetevők: mikrokristályos cellulóz (E460), vízmentes kalcium-hidrogén-foszfát (E341), kroszkarmellóz-nátrium (E468), magnézium-sztearát (E470b) és nátrium-sztearil-fumarát. - A tabletta filmbevonatának tartalma: polivinil alkohol, makrogol 3350, talkum (E553b), titán-dioxid (E171), vörös vas-oxid (E172) és sárga vas-oxid (E172). Milyen a Januvia készítmény külleme és mit tartalmaz a csomagolás Kerek, bézs-színű filmtabletta, egyik oldalán „277” jelöléssel. Átlátszatlan buborékfólia (PVC/PE/PVDC és alumínium). 14, 28, 56, 84 vagy 98 filmtablettát tartalmazó csomag és 50 x 1 filmtabletta, adagonként perforált buborékfóliában. Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba. A forgalomba hozatali engedély jogosultja és a gyártó A forgalomba hozatali engedély jogosultja: Merck Sharp & Dohme Ltd. Hertford Road, Hoddesdon A gyártó: Merck Sharp & Dohme (Italia) S.p.A. Via Emilia, 21 Hertfordshire EN11 9BU Egyesült Királyság 27100 - Pavia Olaszország
|